Üsküp Flight Ticket

Üsküp

Üsküp

Makedonya’nın kuzeyinde bulunan ve muhteşem doğası ile kendine hayran bırakan başkent Üsküp, şehrin ortasından geçen Vardar Nehri ile ikiye ayrılır. Tetovo, Brod, Totov, Sveti ve Kumanova şehirlerine komşu olan Üsküp’ün 10 ilçesi vardır. Yıl içinde pek çok insan tarafından ziyaret edilen bu eşsiz şehir, tarih boyunca pek çok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İsmi, bu uygarlıklar döneminden kalma olan şehrin adı “sığınılacak yer” anlamına gelen “scupi” kelimesinden gelir. Günümüzde 34 milletten insanın yaşadığı oldukça kozmopolit olan şehrin geçim kaynakları arasında turizm, metal sanayi, kerestecilik, dericilik ve tekstil yer alır.

üsküp şehri

Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Yıl içinde yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan Üsküp’e en kolay ulaşım yolu uçak yolculuğudur. Pegasus Üsküp uçak biletiile İstanbul’dan ve İzmir'den direkt seferlerle Üsküp’e ulaşabilirsiniz. İstanbul ve İzmir dışındaki şehirlerden de İstanbul ya da İzmir aktarmalı şekilde Üsküp'e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Üsküp şehir içi ulaşım

Üsküp üçük bir şehir olduğu için şehir merkezinden hemen hemen her noktaya yürüyerek ya da bisiklet ile ulaşabilirsiniz. Şehirde ulaşım otobüsler ile sağlanır. Otobüslerin üzerinde Makedonca ve Arnavutça gittiği yerler yazılıdır. İki katlı kırmızı renkli olan bu halk otobüslerine binebilmek için “Skopska” adı verilen kartlardan satın almanız gerekir. Diğer otobüsler için biniş kartını hem otobüsten hem de satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Şehir içi otobüs saatleri ve detaylarını ulaşım sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz. Ek olarak taksileri de kullanabilirsiniz.

Üsküp’e Ne Zaman Gidilir?

Üsküp'e ne zaman gidilir

Subtropikal iklimin hâkim olduğu Üsküp’te yazlar sıcak kışlar ise soğuktur. Şehirde hava her mevsim nemlidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında da oldukça yağışlı olan Üsküp’ü ziyaret etmek isteyenler yaz aylarını tercih etmelidir. Sıcak yaz aylarında sokaklarında rahatlıkla gezinebileceğiniz Üsküp’te 3 gün gezinizi tamamlamanız için yeterlidir.

Üsküp’teki Festivaller

Birçok farklı kültürü bünyesinde barındıran Üsküp, pek çok kültür-sanat festivaline ev sahipliği yapar.

  • Üsküp Caz Festivali (Ekim)
  • Mobile Film Festivali (Kasım)
  • Üsküp Tasarım Haftası (Kasım)
  • Animax Film Festivali (Aralık)

 

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Köklü geçmişi ve kozmopolit kültürü ile etkileyici bir şehir olan Üsküp; Roma ve Osmanlı dönemlerinden kalma tarihi eserleriyle yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezidir. Üsküp’te mutlaka görülmesi gereken yerler: 

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Üsküp Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Üsküp’te bulunan Meryem Ana Katedrali’nin menfur bir saldırı sonucu tahrip edilmesinin ardından 1972 yılında yeniden inşa edilen katedral, Aziz Kliment’in 1150. yaş dönümünde kutsal bir kimlik kazanmıştır. Kubbe ve kemerleri ile ihtişamlı bir görünüme sahip olan mabed, Avrupa sanatının eşsiz özelliklerini taşır. 

Bedesten

15. yüzyıldan kalma tarihi çarşı dönemin Osmanlı yöneticileri tarafından inşa ettirilmiştir. Türkiye’de de benzerine sık rastlanan bedesten, 1689 yılında büyük hasar görmüştür. Bu tarihten sonra zaman içinde tahrip olsa da 1900 yılında yeniden inşa edilmiş ve ayakta tutulmuştur. Günümüzde Makedon hükümeti tarafından kullanılan bedesten, şehrin en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alır.

Mustafa Paşa Cami

Cami Osmanlı veziriazamlarından bir tanesi olan Mustafa Paşa tarafından 1492 yılında inşa ettirilmiştir. Tek minareli bu görkemli cami uzun yıllar boyunca restorasyon yapılmadan ayakta durabilmiştir. 1963’te yaşanan deprem sonrası hasar gören cami restore edilip ibadete açılmıştır. Mustafa Paşa Cami, günümüzde faal olarak ibadet edilen ve pek çok turist tarafından ziyaret edilen bir mekândır.

Matka Kanyonu

Üsküp Matka Kanyonu

Üsküp’ün batısında bulunan ve Makedonya’nın en önemli açık hava mekânlarından biri olan bu kanyon huzur ve dinginlik arayanlar için eşsiz bir mekândır. İçinde manastırların bulunduğu yaklaşık 500 hektarlık kanyon, ülkenin önemli bir yapay gölü olan Matka Gölü’nü de içinde barındırır. Turistler için adeta bir cennet kabul edilen bu mekân görülmeye değerdir.

Taşköprü

Üsküp taşköprü

Üsküp şehir merkezinde Vardar Nehri üzerinde kurulu olan Taşköprü klasik Osmanlı eserlerinden bir tanesidir. Üsküp dendiğinde akla gelen ilk eserlerden biri olan köprü, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü” olarak da bilinir. Yapımına 1451 yılında başlanan köprü 18 yılda tamamlanmıştır. 4 metre uzunluğundaki köprü 6 metre genişliğe sahiptir.

Üsküp’te Nerede Kalınır?

Üsküp otelleri

Üsküp’te; Makedonya Meydanı ve çevresi ile Oldtown bölgesi konaklama seçeneklerinin yoğun olduğu bölgelerdir. Makedonya Meydanı şehrin en merkezi noktasıdır ve merkeze yakın müze, tarihi yapı ve gece hayatına yakın olmak isteyenlerin tercihidir. Her zaman canlı sokakları, barları, restoranları ve kafeleri ile Üsküplülerin sosyal yaşamına dâhil olabileceğiniz bu bölgede yer alan Skopje Mariott Hotel, Ibis Skopje City Center, Solun Hotel & Spa, Holiday Inn Skopje ve Alexander Square Boutique Hotel gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Üsküp’te tarihi hissedebileceğiniz ve şehrin tarihi yapılarına, müzelerine, Osmanlı kültürünü taşıyan cami, hamam ve çarşılarına rahatlıkla ulaşabileceğiniz Old Town bölgesindeki otellerde kalabilirsiniz. Hotel De KOKA, Stone Bridge Hotel, Hotel Arka, BH Hotel Hamburg, Bushi Resort gibi oteller bu bölgede tercih edebileceğiniz oteller arasındadır. 

Üsküp’te Ne, Nerede Yenir?

Üsküp yemekleri

Üsküp; Türk ve Avrupa kültürünü harmanlayan yapısı ile yemek konusunda oldukça büyük çeşitliliğe sahiptir. Geleneksel Üsküp yemekleri arasında; kuzu etinden yapılan güveçler, lahana ve patates yemekleri, kıymalı sarma ve dolmalar, kebaplar, turşu ve çorbalar yer alır. Neredeyse tüm yemeklerinde soğan, sarımsak ve biber bulunan Üsküp mutfağı Türk damak tadıyla benzerlik gösterir. Şehrin ünlü restoranları: 

  • Cevapi/ Cevabdzinica, Pleskavitsa, Tavche Grace: Destan
  • Turli Tava, Slesko Meso, Polneti Piperki: Kaj Serdarot
  • Pizza Çeşitleri: Ristorante da Gino
  • Trileçe, Kaymaçina: Slatkarnica Ohrid

 

Üsküp’te Nereden Alışveriş Yapılır?

Üsküp alışveriş

Üsküp’te pek çok çarşı ve dükkândan hem hediyelik eşya hem de yöresel ürün satın alabilirsiniz. Üsküp’ün kendine özgü kültürünü tanımak için en güzel yol pazarlarını dolaşmaktır. Şehir merkezinde bulunan Bit Pazarı ve Eski Pazar’dan yöreye özgü yiyecekler-özellikle peynir, kuru bakliyat, kurutulmuş sebze ve yöresel kıyafetlere ulaşabilirsiniz.

Yine şehir merkezinde yer alan Capitol ve Skopje City Mall ise lüks marka ve şık dükkânların bulunduğu büyük alışveriş merkezleridir. 

Gece Hayatı

Üsküp meydanı gece hayatı

Bar, pub ve cafe gibi eğlence mekânlarının dışında gece kulübü açısından da zengin bir şehir olan Üsküp’te gece mekânları genellikle şehir merkezinde ve Vardar Nehri’nin kıyısında bulunur. Şehrin en popüler mekânı Vardar Nehri kıyısında yer alan Havana Club’tır.

Sinema temalı yaratıcı dekorasyonu ile dikkat çeken Kino Karposh ise genç nüfusun sıklıkla tercih ettiği mekanlar arasındadır. Kış aylarında Üsküp Tren İstasyonu’nun yakınlarında, yaz aylarında ise şehir parkında hizmet veren ve dünyaca ünlü DJ’ler ağırlayan Club Colosseum da şehrin en sık tercih edilen kulüplerindendir. Bu mekanlara ek olarak Türk Çarşısı’nda yer alan ve Jazz sevenleri ağırlayan Menada’yı da deneyebilirsiniz.

Skopje
14 Jun Fri, Cloudy
24.86°
Sat
17.42°
Sun
20.4°
Mon
19.39°
Tue
18.29°
Wed
24.1°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery