İzmir Flight Ticket

İzmir

Flights Arrivaling To Izmir
Tekirdag - Izmir
May 24, 2024
2342.3700000000003starting from
Hannover - Izmir
June 9, 2024
5148.56starting from
Paris - Izmir
June 1, 2024
4215.740000000001starting from
Sanliurfa - Izmir
June 5, 2024
2086.24starting from
Erzincan - Izmir
June 12, 2024
3227.0299999999997starting from
Kahramanmaras - Izmir
May 29, 2024
3077.1200000000003starting from
Nevsehir - Izmir
June 1, 2024
3492.9400000000005starting from
Athens - Izmir
June 8, 2024
4582.24starting from
Elazig - Izmir
May 28, 2024
1567.28starting from
İzmir

Türkiye’nin en modern şehirlerinden biri olan İzmir; kendine has kültürü, muhteşem doğası ve ilgi çekici turistik merkezleriyle birçok gezginin rotasında kendine yer buluyor. Ülkemizin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir, aynı zamanda köklü bir tarihe de sahip. Ege Denizi’ne kıyısı olan şehirler arasında Atina’dan sonra en büyük ikinci şehir olan Ege’nin incisini daha yakından ‌tanımak istiyorsanız işte şehirle ilgili merak ettiğiniz her şeye yanıt olacak İzmir şehir rehberi...

İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

İzmir, özellikle ilçe ve beldeleriyle Türkiye’de yaz turizminin gözde şehirlerinden bir tanesi. Aynı zamanda bir metropol olma özelliği taşıyan kent, yılın her döneminde ziyaret edilebiliyor. Yaz aylarının sıcak, kış aylarının ise ılıman hava koşullarına sahne olduğu şehri sıcaklar veya yağışlardan etkilenmeden gezmek istiyorsanız ilkbahar ayları ideal bir seçim olabilir. Ancak İzmir’i deniz turizmi amacıyla ziyaret etmeyi hedefliyorsanız yaz aylarında gerçekleşecek bir İzmir seyahati planlayabilirsiniz.

İzmir’i Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

İzmir, çok çeşitli seyahat motivasyonları sebebiyle gezi rotalarına eklenen şehirlerden bir tanesi. Deniz turizminin yanı sıra fuar, iş gezisi veya tarihi ve kültürel geziler yapmak amacıyla da İzmir’e seyahat edilebiliyor. Şehri gezmek için ayıracağınız süre de doğal olarak seyahat motivasyonunuza göre değişiklik gösteriyor. Ancak yine de kenti tam anlamıyla gezmek, tüm tarihi yerlerini ve turistik merkezlerini görmek istiyorsanız İzmir seyahatine en az bir haftalık bir süre ayırmanız gerekiyor.

İzmir Festivalleri

İzmir, eğlence ve sanatın şehri olmasının yanında iş dünyası için de oldukça önemli bir nokta. Fuar ve kongreler şehri olarak tanımlanan kentte yıl boyu birçok etkinlik düzenleniyor. Hem festival hem de fuar açısından oldukça zengin bir şehir olan İzmir’de gerçekleşen en önemli etkinlikler ise şu şekilde:

 • Uluslararası Kukla Festivali - Mart
 • Avrupa Caz Festivali - Mart
 • Mart Dokuzu Ot Festivali - Mart
 • Gaziemir Çocuk Şenliği - Nisan
 • Bornova Kiraz Festivali - Mayıs
 • Uluslararası Müzik Festivali - Temmuz
 • Balkan Festivali - Eylül
 • Uluslararası ‌Selçuk-‌Efes Kültür Sanat Festivali ve Kurtuluş Şenlikleri - Eylül
 • Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri - Aralık

Aynı zamanda şehirde her yıl değişen tarihlerde çok sayıda fuar ve kongre de düzenleniyor. Seyahatinizi bu etkinliklerden birine denk getirmek istiyorsanız seyahat tarihinizde kentte gerçekleşecek fuar ve kongrelere göz atabilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir, hem ilçeleri hem de şehir merkeziyle çok sayıda gezilecek noktaya sahip. Dünyaca ünlü plajların yanı sıra birçok tarihi yapının da görülebileceği şehirde, unutulmaz bir tatil deneyimleyebilirsiniz. İşte, İzmir’in mutlaka görmeniz gereken en önemli turistik merkezleri:

Saat Kulesi

Şehrin en önemli simgelerinden biri olan Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda yer alıyor. Sultan II. Abdülhamit zamanında inşa edilen kule, 25 metre uzunluğa sahip. 1901’de tamamlanan Saat Kulesi, o tarihten bu yana İzmir’in en önemli tarihi yapılarının başında geliyor. Fransız asıllı İzmirli mimar Raymond Charles Pere tarafından tasarlanan kuledeki saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm hediye etmiş. İzmir gezinize, şehrin en simge yapılarından biri olan Saat Kulesi ile başlayabilirsiniz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Ege’nin incisi İzmir’in bir diğer önemli turistik merkezi ise şehirde alışverişin kalbinin attığı yer olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı. 1600’lü yıllardan beri şehrin en önemli ticaret merkezlerinin başında gelen çarşı, 5 km’lik bir uzunluğa sahip. 15 binin üzerinde mağaza, dükkan ve iş yerine ev sahipliği yapan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, yılın her dönemi oldukça kalabalık. Dünyanın en büyük açık hava alışveriş alanlarından biri olan çarşı, aynı zamanda çok sayıda tarihi han, hamam veya çeşmeye de ev sahipliği yapıyor. İzmir gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Konak ilçesinde yer alıyor.

Kordon

İzmir’in en popüler noktalarından biri olan Kordon boyu, hem şehrin yerel halkının hem de İzmir’i ziyaret eden gezginlerin gözdesi konumunda. Deniz kenarı boyunca uzanan uzun bir caddeye ve bu alanda konumlanan çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapan Kordon, şehirde dinlenmek ve gezinize kısa bir mola vermek için ideal noktalardan bir tanesi. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olan Kordon’da çimlere uzanarak Ege Denizi’nin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilir, İzmir’in iki yakası arasında gidip gelen vapurları izleyebilirsiniz.

Çeşme

İzmir’in ilçeleri arasında belki de en popüleri olan Çeşme, şehirde deniz turizminin merkezi konumunda. Şehrin en batı ucunda, Ege Denizi kıyısında yer alan ilçe, özellikle yaz aylarında dünyanın dört bir yanındaki gezginlerden büyük ilgi görüyor. Büyüleyici plajları, oldukça hareketli geceleri ve lüks otelleriyle Türkiye’nin en önemli tatil bölgelerinden biri olan Çeşme’ye İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.

İzmir’de Nerede Kalınır?

İzmir, ülkemizin en turistik şehirlerinden biri konumunda. Bu durum da doğal olarak şehirde çok sayıda otel, tatil köyü ve pansiyon gibi konaklama seçeneği bulunmasını sağlıyor. Şehirde Konak, Alsancak ve Karşıyaka bölgeleri konaklama için en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Özellikle Konak ilçesi, turistik birçok noktaya oldukça yakın konumda olması sebebiyle sıkça tercih ediliyor.

Bölgede her bütçeye uygun otel ve pansiyon seçeneği bulmak mümkün. Konak bölgesine oranla daha yüksek fiyatlı konaklama seçeneklerine sahip olan Alsancak da şehrin en modern noktalarından biri olması sayesinde tercih edilebilirliğini artırıyor. Alsancak’da çok sayıda lüks kafe ve restoranın yanı sıra birçok eğlence merkezi de yer alıyor. Kentte konaklama için tercih edilebilecek alternatif bir bölge ise Karşıyaka. Karşıyaka’da da tıpkı Konak gibi her bütçeye uygun birçok otel ve pansiyon seçeneği yer alıyor.

İzmir seyahatinizi yaz aylarında gerçekleştirecekseniz şehrin deniz turizminde adeta bir marka haline gelmiş ilçelerini de tercih edebilirsiniz. Çeşme, Alaçatı, Foça, Urla gibi bölgelerde yer alan çok sayıda lüks otel ve tatil köyü, unutulmaz bir yaz tatili için ihtiyacınız olan her şeyi sunuyor.

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir, bulunduğu coğrafi konum sayesinde muhteşem Ege lezzetlerini tadabileceğiniz destinasyonlardan bir tanesi. Ancak bunun yanında İzmir’in kendine özgü birçok yemeği ve tatlısı da var. İşte, İzmir’de mutlaka tatmanız gereken lezzetler:

 • Boyoz - Alsancak Dostlar Fırını
 • İzmir kokoreci - Kokoreççi Baki Usta, Karşıyaka
 • İzmir kumrusu - Kumrucu Şevki, Çeşme
 • Bomba tatlısı - Çelebi Unlu Mamüller, Alsancak
 • Midye dolma - Kordon Boyu

İzmir’den Ne Hediye Alınır?

İzmir’de alışveriş ve özellikle hediyelik eşya denince akla tabii ki Tarihi Kemeraltı Çarşısı geliyor. Çarşıda yer alan binlerce dükkanda şehre özgü otantik hediyelikler bulunuyor. Şehrin simgesi olan Saat Kulesi hediyelik eşyalarda da başrolde. Kulenin çeşitli biblolarını, magnetlerini veya tablolarını sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ayrıca İzmir’de sıkça tercih edilen hediyelikler arasında İzmir tulum peyniri, kuru üzüm, kuru kahve ve boyoz gibi lezzetler de bulunuyor.

İzmir Gece Hayatı

Türkiye’de gece hayatı bakımından İstanbul’dan sonra en hareketli şehirlerden biri olan İzmir, çok sayıda bar ve gece kulübüne sahip. Kentte gece hayatının kalbinin attığı nokta olan Alsancak, hem geceleri bambaşka bir havaya bürünen Kordon Boyu hem de cadde boyunca sıralanan eğlence mekanlarıyla unutulmaz geceler vadediyor. Ayrıca İzmir’de gece hayatının oldukça önemli bir aktörü de özellikle yaz aylarında dolup taşan beach club’lar. Çeşme ve Foça gibi ilçelerde yer alan çok sayıda beach club, yaz aylarında eğlenceli etkinliklere sahne oluyor.

Thu
13.99°
Fri
17.56°
Sat
20.07°
Sun
20.74°
Mon
21.54°
Izmir
21 May Tue, Sunny
20.88°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery